رپرتاژ آگهی – عسل چیست و چه فوایدی دارد؟

عسل اولین محصول زنبور عسل می باشد که از زمان باستان مورد استفاده بشر قرار گرفته است. تاریخ استفاده از عسل همگام با تاریخ خلقت بوده و تقریبا در هر فرهنگی می توان شواهد بهره گیری از آن را به عنوان یک منبع غذایی یافت تا این اواخر به عنوان تنها شکل غليظ شده قند در بیشتر نقاط جهان در دسترس مردم قرار گرفته بود، لذا این موقعیت بی همتا از میان دیگر ویژگی های این محصول جایگاهی بس ارزشمند و در خور احترام برای آن فراهم کرده است. به دلیل توجه فزایند به عسل در هر فرهنگی، تنوع و گوناگونی زیادی در فرآورده های تهیه شده از آن دیده میشود. ما در این مقاله این ماده شگفت انگیز را بررسی می کنیم و به شما خواهیم گفت که عسل بیشتر از آنچه تصور کنید برای بدن مفید است.

تمام محصولات زنبور عسل مانند عسل، ژل رویال، گرده گل و بره موم، اثرات مطلوبی بر بدن ما دارند. عسل، یک محصول بیولوژیکی فعال است و ترکیبی غنی و پیچیده دارد. ترکیب دقیق آن بستگی به گل هایی دارد که زنبورها گرده افشانی می کنند. هرچیزی که در این محصول وجود دارد برای سلامت انسان ضروری و مفید است. بیش از ۳۰۰ ماده در عسل وجود دارد که به طور مطلوب بر روند متابولیک بدن تاثیر میگذارد.

 ترکیبات عسل

عسل

قندها

۳۸% فروکتوز – ۳۱% گلوکز – ۵% دکسترین – ۱٫۵ تا ۳% ساکارز – تا ۲٫۳ درصد پروتئین

تا ۰٫۲ درصد مواد معدنی

۰٫۰۰۳ تا ۰٫۲ درصد نمک اسیدهای ارگانیک(مالیک، لاکتیک، اسید سولفوریک، سیتریک و تارتاریک)

تقریبا همه ی عناصر طبیعی شناخته شده (آهن، فسفر، منیزیوم، کلسیم، مس، گوگرد، پتاسیم، کبالت، ژرمانیوم، طلا و …)

آنزیم ها: موادی که به طور قابل توجهی، در مقادیر بسیارکوچک به فرآیند متابولیسم سرعت می بخشند.

در مقادیر بسیار کم ویتامین های (B1,B2,B3,B5,B6,H,K,C,E,PP,Provitamin A)

عسل جمع آوری شده از گیاهان مختلف درعطر، طعم و همچنین در ترکیبات مواد تشکیل دهنده متفاوت است. محتویات ویتامین های آن با افزایش میزان گرده در آن افزایش می یابد. مشخص شده است که ویتامین های موجود در سبزیجات، میوه ها و سایر محصولات، به طور مداوم در طول ذخیره سازی کاهش می یابد. البته این موضوع شامل عسل نمیشود در واقع ویتامین ها و سایر عناصر موجود در آن کاملا ذخیره می شوند.

فواید عسل طبیعی

انواع عسل ؛ 37 نوع از عسل هایی که باید بشناسید

خاصیت موثر عسل به عنوان عامل ضدسرطان، در برخی از تحقیقات گزارش شده است. عسل در درمان آزمایشی سرطان مثانه، خواص ضدسرطانی از خود به نمایش گذاشته است. عسل طبیعی می‌تواند در درمان درد قفسه سینه، خستگی و سرگیجه، نقش مهمی ایفا کند. این موضوع احتمالاً به دلیل میزان انرژی تغذیه‌ای بالای عسل است که کالری مورد نیاز بدن را بلافاصله پس از مصرف تأمین می‌کند.

مزیت‌های عسل در درد و عفونت کشیدن دندان‌ها یا پوسیدگی دندان ناشی از خشکی دهان به دلیل تابش اشعه نیز مشاهده شده است. همچنین مشاهده شده که عسل عامل بسیار موثری در ترمیم بافت پوست دارای ترک‌خوردگی بوده و می‌تواند به سادگی برای این منظور مورد استفاده قرار گیرد. در پژوهشی که در مرکز بورکینافاسو انجام شده، مشخص شد که ساکنین محلی، به دلیل خواص ضدباکتریایی و ضدالتهابی عسل، از آن برای درمان ناراحتی‌های تنفسی، سرخک، دردهای قاعدگی، اختلالات پس از زایمان، ناتوانی جنسی مردان و فارنژیت استفاده می‌کنند. همچنین گزارش شده است که عسل در شرایط آزمایشگاهی، دارای خواص ضدعفونی کننده می‌باشد.

در یک تحقیق، مصرف روزانه عسل، انواع اثرات مفید بر شاخص‌های خونی، سطوح مواد معدنی و آنزیم‌های خون و سیستم غدد درون‌ریز را نشان داد. در تحقیق دیگری، عسل خوراکی، تولید آنتی‌بادی در طول واکنش‌های اولیه و ثانویه سیستم ایمنی در مقابل آنتی‌زن‌های وابسته به غده تیموس و مستقل از آن را تشدید کرد.

عسل زنبور بدون‌نیش به عنوان یک عامل محاظتی در مقابل آسیب DNA عمل کرده و می‌تواند شواهد جالب توجهی در رابطه با ظرفیت آنتی‌اکسیدانی معین ارائه دهد. محققان اثرات عسل بر تنش اکسیداتیو و مرگ سلولی در زردی انسدادی آزمایشگاهی را بررسی کرده و دریافتند که عسل، اثرات منفی انسداد زردآبراه (مجرای صفرا) بر فراساختار کبدی را کاهش می‌دهد. این اثر ممکن است به دلیل خواص آنتی‌اکسیدانی و ضدالتهابی عسل باشد.

در تحقیق دیگری، تأثیر مصرف عسل بر آسیب کبدی ناشی از ان-اتیل‌مالئیمید (NEM) در موش‌ها مورد بررسی قرار گرفت. NEM یک مسدودکننده سولفیدریل است که به سیستم آنتی‌اکسیدان وابسته به سولفیدریل (عمدتاً گلوتاتیون) درون بدن، آسیب می‌رساند. این یافته‌ها نشان می‌دهند که کم شدن غلظت گلوتاتیون، در آسیل کبدی ناشی از NEM نقشی سببی بازی می‌کند، و اینکه اثر حفاظت از کبد در عسل، ممکن است به دلیل فرآیندهای حساس به سولفیدریل باشد. در سرطان سلول کبدی، عسل را می‌توان به عنوان بازدارنده امیدوارکننده تکثیر، فعالیت پروتئاز و فعالیت ژلاتیناز سلول‌های HepG2 بصورت مستقل در نظر گرفت.

محققان همچنین نشان داده‌اند که عسل بواسطه جلوگیری از تضعیف رحم، دارای اثرات مفیدی بر موش‌های یائسه می‌باشد، و تراکم استخوان‌ها و میزان مقابله با افزایش وزن بدن را افزایش می‌دهد. آن‌ها نتیجه‌گیری کردند که عسل می‌تواند جایگزین مناسبی برای درمان تعویض هورمونی باشد.

برای تهیه عسل طبیعی میتوانید به فروشگاه اینترنتی محصولات زنبور عسل آهوتا به آدرس ahoota.com مراجعه کنید، قیمت عسل های مختلف با توجه به کیفیت و میزان برداشت هر کدام متفاوت می باشد.

Random Posts

One thought on “رپرتاژ آگهی – عسل چیست و چه فوایدی دارد؟

  1. سلام
    خرید عسل طبیعی و ارگانیک به کسایی که دردهای مزمن دارد می تواند کمک کنه.
    یکی از خواص عسل آنتی اکسیدان آن می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

پنج + ده =