نحوه تکثیر لیلیوم و نکاتی برای رشد و پرورش بهتر این گیاه

[ad_1]

تکثیر لیلیوم علاوه بر کشت بافت نیازمند پیاز بوده، زیرا تکثیر از طریق تولید پیازچه در فلس های پیاز مادری انجام می گیرد. اگر چه در روش کشت بافت می توان بدون نیاز به پیاز برای تکثیر انواع مختلف لیلیوم استفاده کرد، ولی ما در این مطلب قصد داریم شما را با تکثیر گیاه لیلیوم از طریق پیاز آن آشنا نماییم، بنابراین می توانید در ادامه همراه ما باشید.

روش تکثیر لیلیوم

لیلیوم گیاهی چند ساله و پیاز دار است که دارای گلهایی در رنگ ها و اشکال مختلف می باشد. لیلیوم از جمله گیاهان سخت و مقاوم در برابر سرما و انواع بیماری ها است و زمان گلدهی این گیاه معمولا در فصل تابستان بوده و در برخی از گونه ها شروع گل هی زودتر است، طوری که حتی به فصل بهار هم می رسد، برای این منظور شما می توانید گل لیلیوم را در گلخانه و در ماه های آذر تا دی کشت نمایید.

کاشت لیلیوم

تکثیر لیلیوم به سه روش ۱- جدا کردن پیازچه ها ۲- از طریق فلس های پیاز ۳- به وسیله بذر انجام می گیرد که برای روش کاشت پیازی در ابتدا لازم است تا پیازها را در عمق ۶ تا ۲۰ سانتی متری خاک در محل سایه کشت دهید. از آنجا که گل لیلیوم برای رشد به خاک حاصلخیز، رطوبت، دما، کود و آبیاری مناسب نیاز دارد باید این موارد را رعایت نمایید، همچنین می توانید پیاز ها را درون گلدان مناسب به عمق ۵ تا ۱۰ سانتی بکارید.

تکثیر گیاه لیلیوم

در روش تکثیر به وسیله بذر نیز لازم است که بذرها را درون عمق ۲ تا ۵ سانتی قرار داده و سپس آن را آبیاری کنید تا زمانی که جوانه دهد. به این نکته توجه کنید که آب دهی بیش از حد می تواند تاثیرات منفی بر روی رشد گیاه داشته باشد. نگهداری و پرورش بهتر گیاه لیلیوم نیازمند رعایت نکاتی است که در زیر به آن اشاره می کنیم.

آبیاری مناسب

لازم است که خاک محیط کشت همیشه مرطوب نگه داشته شود و زمانی که سطح خاک خشک شد، گیاه را آبیاری نمایید.

خاک حاصلخیز

برای این منظور شما می توانید ترکیبی از خاک باغچه و شن و ماسه به همراه کمپوست یا خاک برگ را تهیه کرده و برای محیط کشت گل لیلیوم به کار برید.

تکثیر لیلیوم

کود و تغذیه گیاه

بهترین کود برای گیاه لیلیوم در طی دوره رشد کریستاکول سبز و در زمان گلدهی غنچه کریستاکول قرمز می باشد که این کار می تواند هر ۱۰ روز یک بار صورت گیرد.

The post نحوه تکثیر لیلیوم و نکاتی برای رشد و پرورش بهتر این گیاه appeared first on آرگا.

[ad_2]
منبع – بالا ⇑

Random Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

1 × 3 =