اخذ اقامت ترکیه

اقامت ترکیه به دلیل نزدیکی به ایران، شرایط اقتصادی مناسب، آب و هوای مناسب و قرابت فرهنگی با کشورمان گزینه ایده آلی برای زندگی در خارج از مرزهای ایران است. گرفتن اقامت بوقلمون به روش های مختلف امکان پذیر است. شما می توانید از راه هایی مانند تحصیل، کار، ازدواج و خرید ملک به ترکیه مهاجرت کنید. اما کدام یک از این راه ها برای شما بهتر است نیاز به مشاوره دارد.

ترکیه تنها بازمانده امپراتوری عثمانی در جهان است و قلعه های آن اکنون به مکان های تاریخی در سراسر ترکیه تبدیل شده اند. این کشور هر ساله از طریق عتیقه جات و طبیعت زیبای خود درآمد زیادی به دست می آورد. ترکیه همچنین به دلیل دسترسی به دریاهای مختلف مانند دریای سیاه و دریای مروارید از موقعیت جغرافیایی بسیار خوبی برخوردار است و همواره مورد توجه بسیاری از تجار از سراسر جهان قرار گرفته است. در مورد این کشور نیز باید به این نکته اشاره کرد که کاهش ارزش لیر در برابر دلار و یورو که معادل تقریباً 3000 تومان است، اقامت ترکیه را تسهیل کرده است.

روابط اقتصادی متعدد و رفت و آمد از مرزهای ترکیه با کشورهای اروپایی و همچنین موقعیت جغرافیایی ترکیه به عنوان یک کشور اوراسیایی با اروپا، موجب رونق روابط اقتصادی و سیاسی شده است. با پاسپورت ترکیه سفر به کشورهای اروپایی و آمریکا راحت تر است.

بهترین راه برای گرفتن اقامت ترکیه این است که اکثر افراد در نهایت یک اقامت دائمی و شهروندی ترکیه دریافت می کنند. همچنین شرایط و قوانین باید به گونه ای باشد که مردم از نظر هزینه و نیروی کار در وضعیت مطلوبی قرار گیرند. خرید ملک یکی از ساده ترین و راحت ترین راه ها برای دریافت اقامت دائمی در ترکیه است.کارت اقامت ترکیه به اصطلاح اقامت کیملیک نام دارد. خارجی هایی که برای اقامت درخواست می دهند و در ترکیه زندگی می کنند اداره مهاجرت پس از پذیرش مدارک کارتی به نام کیملیک صادر می کند. با این کارت شما مقیم ترکیه محسوب می شوید که امتیازاتی برای شما دارد. اما لازم است بدانید که شما شهروند ترکیه نیستید و دریافت این کارت امتیازی برای دریافت پاسپورت ندارد. و مهم ترین نکته این است که با این کارت اجازه کار در ترکیه را نخواهید داشت و اگر قصد کار در این کشور را دارید باید مجوز کار بگیرید.

پس از دریافت ویزای ترکیه و ورود به ترکیه، اکنون دارای اقامت ترکیه هستید. اگر بدون ویزا به ترکیه سفر کرده اید، اقامت ترکیه شما 90 روز اعتبار دارد. اما اگر با انواع دیگر ویزای ترکیه وارد این کشور شوید، مجوزهای اقامت به شما داده می شود که دوام بیشتری خواهند داشت. اقامت هایی که مدت زمان محدودی دارند (مثلاً یک سال) در ترکیه اقامت موقت نامیده می شوند و مجوزی که به شما امکان می دهد به طور نامحدود در ترکیه اقامت داشته باشید اقامت ترکی دائمی نامیده می شود.

برای دریافت اقامت کوتاه مدت یا بلندمدت در ترکیه باید شرایط خاصی رعایت شود، به عنوان مثال افرادی که در ترکیه سرمایه گذاری می کنند اقامت و پاسپورت دوم ترکیه را دریافت می کنند. برخی از روش های سرمایه گذاری در ترکیه عبارتند از: خرید ملک در ترکیه، خرید اوراق بهادار و سپرده بانکی.

گرفتن بوقلمون اقامت با اجاره خانه یکی از رایج ترین راه های تهیه بوقلمون اقامت است. در حال حاضر اکثر ایرانیان مقیم ترکیه از این مورد برای دریافت اقامت ترکیه استفاده می کنند.برای دریافت این نوع اقامت، خانه ای اجاره می کنید و سپس از طریق اجاره ملک برای اقامت یک یا دو ساله اقدام می کنید و هر سال این نوع اقامت را تمدید می کنید. لازم به ذکر است که افراد بالای 18 سال که می خواهند سال توریستی اقامت ترکیه (یا دو سال) را دریافت کنند باید نام خود را در قرارداد اجاره ذکر کنند، اما افراد زیر 18 سال که به والدین خود وابسته هستند نیازی به این ندارند. ذکر شود در اجاره نیست.

شما نمی توانید با اقامت Tourist در ترکیه کار یا تحصیل کنید. اما نکته خوب و مثبت این است که با توریست ترکیه ای اقامت هم می توانید برای کار و هم برای تحصیل اقدام کنید و تایید یا عدم تایید بستگی به شرایط شما دارد.
هنگام درخواست برای تحصیل اقامت در ترکیه، باید توجه داشته باشید که فقط در طول دوره تحصیل خود در ترکیه زندگی خواهید کرد. پس از آن باید برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر برنامه ریزی کنید یا برای کار در شرکت های ترکیه آماده شوید. البته کسانی که در ترکیه تحصیل کرده اند مشکلی برای کار در این کشور ندارند.

دریافت اقامت به این صورت است که متقاضی ابتدا با یک کارفرمای ترکیه ای به توافق رسیده و در این کشور کار پیدا می کند. پس از این مرحله متقاضی باید از وزارت کار و رفاه اجتماعی مجوز کار اخذ کند. این مجوز توسط وزارت کار با ارائه مدارک توسط کارفرما به متقاضی اعطا می شود. اقامت ارائه شده به این روش یک اقامت موقت یک ساله است. اما در صورت تمدید قرارداد متقاضی، این اقامت ممکن است تمدید شود و تبدیل به اقامت دائمی شود.

از مزایای اقامت ترکیه می توان به موارد زیر اشاره کرد:بودن در بین کشورهای اروپایی
اقتصاد و صنعت رو به رشد
دین و فرهنگ در میان مردم ایران بسیار رایج است.
نزدیکی به ایران
اخذ ویزای ورود برای اتباع ایرانی الزامی نیست

اگر قصد  اخذ اقامت ترکیه را دارید کافی است با مشاورین تخصصی ما تماس بگیرید تا با توجه به شرایط خود  اطلاعات جامع و عمومی را در مورد نحوه مهاجرت به ترکیه دریافت کنید.

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + هفده =