تقاضای جهانی نفت در ماه ژوئن

تقاضای جهانی نفت در ماه ژوئن 3.8 میلیون بشکه در روز ماهانه افزایش یافت که به دلیل افزایش تحرک در آمریکای شمالی و اروپا بود. با این حال ، رشد تقاضا به طور ناگهانی در ماه ژوئیه تغییر کرد و چشم انداز باقی مانده تا سال 2021 به دلیل بدتر شدن پیشرفت همه گیری و تجدید نظر در داده های تاریخی کاهش یافته است. تقاضای جهانی نفت در حال حاضر به طور متوسط ​​5.3 میلیون در روز در روز افزایش می یابد و در سال 2021 به 96.2 میلیون بشکه در روز و در سال 2022 به 3.2 میلیون بشکه در روز افزایش می یابد.


    عرضه جهانی نفت با 1.7 میلیون بشکه در روز در ژوئیه افزایش یافت و به 96.7 میلیون بشکه در روز رسید پس از اینکه عربستان سعودی به کاهش تولید داوطلبانه خود پایان داد و دریای شمال پس از تعمیر و نگهداری به شدت بهبود یافت. تولید جهانی در ماه‌های آینده پس از توافق اوپک پلاس با توافق جدیدی برای کاهش محدودیت‌های باقی‌مانده، افزایش بیشتری خواهد یافت. به دنبال افزایش 600 کیلوبیت در روز در سال جاری، انتظار می‌رود عرضه از سوی تولیدکنندگان خارج از اتحاد 1.7 میلیون بشکه در روز در سال 2022 افزایش یابد و ایالات متحده 60 درصد از این رشد را به خود اختصاص دهد.

فعالیت پالایشگاه های جهانی


    بهبود فعالیت پالایشگاه‌های جهانی در ماه ژوئیه کاهش یافت زیرا امواج جدید کووید-19 باعث کاهش تقاضای سوخت شد در حالی که حاشیه‌ها تحت فشار باقی ماندند. پیش‌بینی می‌شود که در ماه آگوست قبل از شروع تعمیرات فصلی، بازدهی افزایش یابد. اجراها در سه ماهه 3 21 با کاهش تقاضا کاهش یافت و این افزایش نسبت به سطوح 2 سه ماهه 21 به 2.5 میلیون بشکه در روز کاهش یافت. پیش‌بینی می‌شود در سال 2021 تعداد پالایشگاه‌های جهانی با 3.7 میلیون بشکه در روز افزایش به 77.9 میلیون بشکه در روز در مقایسه با سال گذشته برسد که هنوز 3.7 میلیون بشکه در روز کمتر از سطح سال 2019 است.


    کل ذخایر صنعت OECD در ژوئن 50.3 میلیون مگابایت کاهش یافت و به 2882 مگابایت رسید که 131.2 مگابایت کمتر از میانگین سال 2016 در سال 2020 و 66 مگابایت کمتر از میانگین پیش از کووید 2015-2019 بود. تراز ضمنی نفت خام چین برای سومین ماه متوالی 35.5 میلیون بشکه یا 1.2 بشکه در روز در ژوئن کاهش یافت. داده های اولیه ژوئیه برای ایالات متحده ، اروپا و ژاپن نشان می دهد که سهام صنعت در مجموع 4.2 مگابایت افزایش یافته است. نفت خام نگهداری شده در انبارهای شناور کوتاه مدت با 4.5 میلیون بشکه افزایش به 103.6 میلیون بشکه در ماه جولای رسید.


    افزایش قیمت نفت خام در سه ماهه دوم در ماه جولای به دلیل ترس از اینکه موارد جدید کووید-19 دلتا و شاخص‌های اقتصادی ضعیف‌تر می‌توانند روند بهبود تقاضای نفت را کندتر کنند، در ماه جولای از دست داد. با وجود نوسانات بزرگ، North Sea Dated همچنان 2.03 دلار در هر بشکه افزایش یافت و به 74.99 دلار در هر بشکه رسید اما در اوایل آگوست به 70.73 دلار در هر بشکه کاهش یافت. عقب ماندگی تنها در ماه اوت با کاهش قیمت ها کاهش یافت.

نکات برجسته

توافق جدید اوپک پلاس که در ماه گذشته منعقد شد، کمک زیادی به بازگرداندن تعادل بازار خواهد کرد. تقویت فوری اوپک پلاس با رشد کندتر تقاضا و تولید بالاتر از خارج از این اتحاد تضاد دارد و پیشنهادات طولانی مدت در مورد کاهش عرضه یا چرخه فوق العاده کوتاه مدت را از بین می برد. قیمت نفت شواهد بیشتری ارائه می دهد. افزایش اخیر به دلیل نگرانی از این که افزایش موارد کووید-19 از نوع دلتا می تواند بهبود را از مسیر خود خارج کند، درست با ورود بشکه های بیشتر به بازار، قدرت خود را از دست داده است. قیمت آتی برنت از 76.40 دلار در هر بشکه در اوایل جولای به حدود 70 دلار در هر بشکه در زمان نگارش این مقاله کاهش یافت.

برآوردهای تقاضای جهانی نفت نسبت به گزارش ماه گذشته کاهش یافته است، تا حدی به دلیل گنجاندن آمارهای تاریخی کاملتر سالانه. پیش بینی ما برای رشد تقاضای جهانی نفت تا حد زیادی بدون تغییر است، با این حال، 5.3 میلیون بشکه در روز در سال 2021 و 3.2 میلیون بشکه در روز در سال آینده افزایش خواهد یافت. رشد در نیمه دوم سال 2021 به شدت کاهش یافته است ، زیرا محدودیت های جدید Covid-19 که در چندین کشور عمده مصرف کننده نفت ، به ویژه در آسیا وضع شده است ، باعث کاهش تحرک و استفاده از نفت می شود.

در همین حال، عرضه جهانی نفت به سرعت در حال افزایش است. در ماه ژوئیه، تولیدکنندگان تولید را 1.7 میلیون بشکه در روز افزایش دادند، زیرا عربستان سعودی به محدودیت های داوطلبانه پایان داد و دریای شمال از تعمیر و نگهداری خارج شد. انتظار می رود عرضه پس از توافق بلوک تولیدکنندگان در 18 ژوئیه با هدف افزایش تولید 400 کیلو بایت در روز از ماه آگوست تا کاهش تدریجی کاهش تولید باقی بماند.

ذخایر جهانی نفت به شدت کاهش یافته است و در ماه ژوئن، ذخایر صنعت OECD با 50 میلیون بشکه یا 1.7 میلیون بشکه در روز سقوط کرد و 131 میلیون بشکه کمتر از میانگین پنج ساله شد. با فرض ادامه بسته شدن تحریم ها در نفت خام ایران، کاهش سهام ممکن است تا پایان سال ادامه داشته باشد. بر اساس ترازهای فعلی ما، به نظر می رسد اوپک پلاس در سه ماهه آخر سال 2021 حدود 200 کیلو بشکه در روز کمتر از تقاضای نفت خام خود تولید کند، در حالی که پیش از این کسری 2 میلیون بشکه در روز پیش بینی می شد.

https://iroilmarket.com/

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × چهار =