سازندگان برتر تهران

سازندگان تهران شاید به علت جهت گیری و بینشی که داشته اند به تمایز رسیده اند.

پدیده بساز و بفروشی با ساخت و ساز حرفه ای تفاوتهایی دارد که خیلی در کمیت نهفته نیست.

آیتمهای مشترکی که در گروه ها و اشخاص سازنده وجود دارد بنا بر تحلیل کلوپ معماران و سازندگان ایران (http://arclub.ir/) موارد زیر است.

1- بهترین سازندگان تهران صرفا رویکرد بیزینس مآبانه ندارد.

پروژه یک شروع و یک نقطه پایان دارد. گاهی اوقات صرفا برای برگشت سریع و سود بالا (FS ) ساختمانهایی بی کیفیت در تهران و ساسر ایران توسط بساز و بفروش ها و گاهی هم کسانی که با مازاد سود سایر کارهایشان ساخت و ساز را هم در سبد درآمد دارند ارائه میشود.

برترین سازندگان تهران صرفا سود دهی را ملاک قرار نمیدهند. همیشه پول حاصل ایجاد ارزش است و محصول جانبی یک روند مستمر و خدمت رسانی است. بهترین سازندگان تهران معمولا کسب و کارشان را در کارهای مستمر و بلند مدت میبینند.

2. وفای به عهد و قابل اعتماد بودن ویژگی مشترک عمده برترین و بهترین سازندگان تهران است.

گروه فنی اقتصادی لوتوس اگر هم پروژه کوروش در ولنجک با مقیاس بالا میسازد، از طرفی با تورم عجیب و تعهد تحویل فروش در سالهای قبل مواجه است پروژه را به اتمام میرساند و در پروژه های بزرگ و قدرتمندی مثل باغ ایرانی فرشته سبد سود دهی را به تعادل میرساند.

3. کسب و کار سازندگان برتر تهران خیلی اوقات بازتابی از شخصیت و منش درونی آنهاست. اصولا هر کسب و کاری از جمله ساخت و ساز بازنمایی ماهیت وجودی نفر اول و مدیر مجموعه است.

این موضوع را در تمامی سازندگان برتر تهران و بصورت خیلی شاخص در کسب و کار و متد کاری و دیسیپلینهای طرح و ساختشان پدیدار میشود.

تربیت پدری اصیل بااصل و نصب یزدی در اصالت و تشخص برادران صحیح النسب و پایبندی آنها به ارزشها باعث مدیریتی صحیح و مطرح شدن آنها در طی سالها به عنوان سازنده اول تهران و منطقه یک خودش را نشان میدهد. این ادبیات و منش نسل به نسل منتقل میشود هرچند رعایت کیفیت اجرا در سالهایی که اهمیت این موضوع به اندازه امروز نبود را نمیشد منکر شد.

4. اتحادهای کلیدی و توسعه مستمر سازمان در برترین سازندگان تهران وجود دارد. در اینجا به عنوان نمونه گروه توسعه مهندسی بام دکتر کاووسی (سازنده) را در کنار فرزاد دلیری (معمار) میبینیم. در عین حال تعریف پروژه هایی مانند بام لند ها باعث ایجاد پروژه هایی برای تمام شهر میشود.

5. برندینگ و توسعه هوشمندانه و تهیه زیر ساختها در میان برترین سازندگان تهران به نظر میرسد. برای نمونه داوود دوست محمدی (گروه نکسا) با استمرار در مسیر افزایش کیفیت و فرایند تولید و رشد آگاهانه برند پروژه هایی مانند سدروس، زیما ، گراندو زعفرانیه را در یک دوره میسازد. در اینجا با استفاده از سکوی پرش و تعریف و انجام پروژه های متفاوت نسل جدید پروژه ها را تعریف میکنند و خودشان جایگاه شان را به عنوان برترین سازندگان تهران نشان میدهند.

6. با باز تعرفی از کاربری هایی مانند خانه و ایجاد هسته بند با ماهیت نوآوری و اصالت پروژه هایی با بیان متفاوت ایجاد میکنند. در این میان گروه فنی اقتصادی داناک (علیمراد فولادوند) با تعریف پروژه های جدیدشان مانند آسمان سرای شاهین، مروارید، ساعد، فرهنگ و استفاده از توانمندی معماران خلاق (هومن بالازاده، هوبا دیزاین) در کنار معماران با تجربه و دانش کیفیت فضا در کنار کیفیت ساخت (محمد رضا نیکبخت) و تکیه بر سیستم سازی و دانش مدیریت پروژه جایگاهی جچدید به عنوان برترین سازندگان تهران را تعریف میکنند.

جمع بندی:

بهترین سازندگان تهران در عین حال که مزیت رقابتی دارند اشتراکات فراوانی در سمت و سوی دورنی فرد (شخص سازنده)، جسارت در جهت تعریف پروژه هایی بر خلاف تقاضای صرف بازار، استفاده از مشاوران توانمند و سیستم سازی دارند.

بعضی از سازنده های برتر تهران برندی دارند که در طول سالهای فعالیتشان خودش ساخته شده است، مانند برادران صحیح النسب. بعضی از برندها هم ساخته شده و آگاهانه و با کنترل سمت و سوی برند سازمان و گروه شکل میگیرند.

تعدادی از برندها با پروژه سکوی پرتاب ساخته میشوند و امروز جابه جایی در برندهای نو ظهور برترین سازندگان تهران با سرعت بیشتری نسبت به سالهای قبل در حال شکل گیری است.

منبع

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × دو =