فاصله زمین تا ماه چقدر است؟

[ad_1]

کره ماه یکی از سیارات درخشان در آسمان شب است که در فاصله نزدیکی از زمین قرار داد و وجود آن حیات بر روی زمین را امکان پذیر می کند، همچنین  به دلیل نیروی گرانش ماه، زمین روی محور خود مستحکم شده و شرایط جوی آن پایدار می شود. برای آگاهی از فاصله زمین تا ماه پیشنهاد می کنیم تا پایان این مطلب را دنبال نمایید.

نزدیک ترین و دورترین فاصله زمین تا ماه

مدار گردش ماه به دور زمین بیضی شکل می باشد، از این رو نزدیک ترین فاصله به زمین در حدود ۳۶۳۱۰۴ کیلومتر بوده و در دورترین فاصله خود تقریبا در ۴۰۵۶۹۶ کیلومتری زمین قرار خواهد گرفت. طبق برآوردهایی که توسط ناسا انجام گرفته شده است، فاصله زمین تا ماه به طور متوسط  ۳۸۴۴۰۰ کیلومتر می باشد.

مسافت بین زمین تا ماه

ماه در هر دور گردش به دور زمین که در بازه زمانی ۲۷ روز و ۸۸ ساعت به طول می انجامد، یک مرتبه به دور خودش می گردد، به همین دلیل ما همواره یک سمت از کره ما را مشاهده می کنیم و سمت دیگر آن از نظر ما پنهان می باشد. البته امروزه با وجود ماهواره های هواشناسی متعلق به ناسا مشاهده سمت دیگر ماه نیز امکان پذیر شده است.

مقدار زمان لازم برای پیمودن فاصله زمین تا ماه

در ماموریت های موفقیت آمیزی که به منظور انتقال انسان به روی کره ماه صورت گرفت، نتایجی بدست آمد که در اینجا مرور کرده ایم؛ اولین ماموریت موفق آمیز که از طریق آپولو ۸ انجام گرفت به مدت ۶۹ ساعت و ۸ دقیقه زمان لازم بود تا اولین انسانها قادر به درک جاذبه جرمی غیر زمین باشند، اما در نهایت نخستین انسان ها توسط آپولو ۱۱ بر روی ماه قرار داده شدند که در حدود ۷۵ ساعت و ۵۶ دقیقه زمان صرف شد تا فاصله زمین تا ماه طی شود. نفوذ به قلمرو ماه یعنی فاصله ۶۲۶۳۰ کیلومتری از ماه را که قلمرو نفوذ جاذبه آن می دانند، از مدت ها قبل از نفوذ آپولو ۸ اتفاق افتاده بود، اما ورود به این قلمرو از طریق آپولو ۸ به طور دقیق به میزان ۶۱ ساعت و ۵۶ دقیقه و برای آپولو ۱۱، ۵۵ ساعت و ۴۰ دقیق به طول انجامید.

سریعترین سفر به ماه به نام کاوشگر افق های جدید (New Horizons) ثبت شده است که تنها در مدت ۸ ساعت و ۳۵ دقیقه از کره ماه عبور کرد و در مدار ماه قرار نگرفت، به آن نزدیک نشده و مسیر خود را به سمت پلوتو ادامه داد.

فاصله تقریبی زمین تا ماه

لازم است بدانید که میانگین فاصله زمین تا خورشید نیز در حدود ۱۴۹ میلیون و ۲۶۲ کیلومتر می باشد که در نزدیک ترین فاصله خود به خورشید در مقدار تقریبی ۱۴۷ میلیون و ۹۸ هزار و ۲۹۱ کیلومتر و در دورترین فاصله به ۱۵۲ میلیون و ۹۸ هزار و۲۳۳ کیلومتر می رسد.

نیروهای جزر و مد تحت تاثیر فاصله زمین تا ماه

جزر و مد پدیده ای است که در اثر نیروی کشش گرانش ماه ایجاد می شود؛ بیشترین مقدار جزر و مد زمانی است که ماه در حالت اوج یا حضیض (بالاترین نقطه آسمان و یا نزدیک ترین فاصله ماه به زمین) قرار داشته باشد. جالب است بدانید، زمانی که ماه در سمت مخالف زمین نیز باشد، جزر و مد اتفاق می افتد، زیرا ماه طبق یک بر هم کنش زمین را به سمت خودش می کشد. زمانی که نیروهای گرانشی ماه و خورشید در یک راستا عمل کنند (اغلب وقتی که ماه نو در آسمان مشاهده می شود)، جزر و مد در بیشینه حالت خود قرار داشته که به آن جزر و مد بهاری می گویند.

فاصله زمین با ماه

اگر چه طبق گزارش اداره ملی اقیانوسی، نیروی گرانشی ماه بیشترین تاثیر را بر روی شکل گیری پدیده جزر و مد دارد، اما این پدیده تنها تحت تاثیر نیروی گرانش ماه نبوده، بلکه نیروی گرانش خورشید نیز تاثیر قابل توجه ای بر روی آن می گذارد. بنابراین می توان گفت که نیروهای گرانش ماه و خورشید هر دو موجب شکل گیری جزر و مد های قوی شده، ولی جزر و مد های ضعیف اغلب در هنگام تربیع ماه یعنی زمانی که نیروهای گرانشی ماه و خورشید بر هم عمود هستند، اتفاق می افتند.

The post فاصله زمین تا ماه چقدر است؟ appeared first on آرگا.

[ad_2]
منبع – بالا ⇑

Random Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

3 × 3 =